עזה זה כאן

עזה זה כאן
המאורעות האחרונים מראים שאי-אפשר להתנתק מעזה. ההתנתקות שהתקבלה כאן בהתלהבות ובקונצנזוס המיטה אסון על תושבי עזה. מעזה אי אפשר להתנתק וככל שהישראלים יגבירו את מאמציהם כך יוסיפו העזתים לרדוף אותם. הם רודפים אותנו לא בהכרח בגלל שהם רוצם להשמיד אותנו. חלקם בוודאי רוצה ובאלה צריך לטפל. הם רודפים אותנו מפני שהם לא רוצים להתנתק מאתנו.
רעיון ההתנתקות, או לחליפין זה של "שתי המדינות", הוא רעיון עוועים, שאף אחד לא מקבל אותו, כולל תושבי השטחים, ולא רק בגלל אותה "בנטוסטן" שהוא מקצה להם, אלא בגלל שהם יודעים היטב מה צפוי להם תחת "שלטון עצמי" ובעיקר מפני שהם רוצים לחלוק ולהיות שותפים בעשרה של ישראל.
עלינו להחליף דיסקט ולהתחיל לחשוב במונחים אחרים, לא אלו של "המדינה היהודית". אנו יצרנו מדינה בארץ ישראל והחלטנו לא לכלול בה חלק ניכר מהתושבים המקומיים. אחת הסיבות או התואנות לכך היו שהם "עם" ולכן הפתרון עבורם הוא במסגרת "מדינה פלשתינאית". אלא שיש סימן שאלה גדול האם הפלשתינאים בכלל או תושבי השטחים בפרט הם אכן "עם מדינתי" כלומר כאלו שאכן רוצים לחיות במדינה עצמאית משלהם. אם אינם "עם מדינתי" , כל ניסיון מלאכותי לכפות עליהם מדינה או להתנתק מהם יסתיים כמו בעזה, כלומר ביצירתה של מדינת טרור , ואם נכניס את יהודה ושומרון לתמונה, הרי מה שקורה בעוטף עזה יקרה גם בכפר סבא ותל-אביב. אם זה אכן נכון והפלשתינאים אינם עם מדינתי הופכת אי הכללתם במסגרת ישראלית להיות לא רק בעייה פוליטית אלא בעיה מוסרית שמטילה צל על עצם הלגיטימציה של ישראל, שכן לא ייתכן להקים בארץ מיושבת "מדינת משפך" אשר מוציאה מתחומיה חלק ניכר מתושבי המקום. וכך גם ההתנתקות, שלא פתרה את הבעיה הפוליטית, לא תפתור את הבעיה המוסרית שכן משמעותה היא הפקרתם של חלק ניכר מתושבי הארץ לגורלם.
עמוס עוז אמר ש"אם לא תהיינה שתי מדינות תהיה מדינה אחת ערבית או דיקטטורה לאומנית שתדכא את אזרחיה". זוהי החשיבה הישנה, זו של "המדינה היהודית". אני חושב שהוא טועה וקיימות אופציות אחרות. בכל מקרה יש להשתמש בדבריו כתמרור אזהרה, ולפתוח דיון בשאלה האם ובאלו תנאים ניתן לכלול את תושבי השטחים במסגרת ישראלית מבלי שישראל תהפוך לדיקטטורה ערבית או למשטר אפרטהייד יהודי.

מודעות פרסומת